AFŞİNDE BİR İLK OTO EKSPERTİZ MERKEZİ AFŞİNLİLERİN HİZMETİNDE

27 Ekim 2018 348 views 0

Güvenli otomobil alım satımı yapmak isteyenler, alanında uzman ustalarla buluşuyor. Uzman ekibin hazırladığı ekspertiz raporlarıyla araç alıp satmak isteyenlere hizmet verecek Oto Analiz Ekspertiz merkezi faaliyetlerine başladı.

Oto Analiz Ekspertiz merkezi, müşterilerine güvenli araç alım-satımı sağlamak amacıyla hizmete başladı. Otomobil ekspertiz alanında hizmet veren Oto Analiz Ekspertiz firmasının sahibi  Mehmet Erden yaptığı açıklamada, Afşinde Araç Alım ve satımı yapanlar 25 Km yol katederek araçlarına  Expertiz Raporu alıyorlardı Şimdi İse  Şimdi Ayaklarında Hizmet vermeye Afşine geldik Dedi

Erden “İkinci el araçlarda ekspertiz yaptırma zorunluluğu başladı. İkinci el araç alım satımlarda, daha önceden ekspertiz yapılmıyordu. İnsanlar tanıdığı ustalara gidiyordu. Artık bu işlemler sona erdi. Türkiye’de bu ikinci el garanti yasasından sonra ekspertiz yaptırma zorunluluğu yasası geldi. Bu yasa gereği de bir takım standartlar isteniyor. Türk Standartları Enstitüsü‘nün (TSİ) istediği ekspertiz servislerinden istemiş olduğu bazı standartlar söz konusu. İşletmemiz bu standartlara uygun cihazlarla monte ediliyor. Onun dışında ekspertiz servislerinde gerekli belgelere, mesleki yeterlilik belgesine sahip olan teknik personeller çalıştırma zorunluluğu var. Biz de bütün personellerimizi buna göre dizayn ettik. Yeni yasanın istemiş olduğu standartlara uygun cihazlar ve personeller olarak hazırlığımızı yaptık. Bütün personellerimiz yeni yasaya uygun bir şekilde çalışıyorlar ve gerekli belgelere uygun personellerle çalışıyoruz” dedi.

Araçlarda oto ekspertiz yaptırma zorunluluğu bireysel kullanıcılar için son derece mantıklı ve kişinin kendisini garantiye almak konusunda önemli bir yasa olduğunu vurgulayan Erden, “Daha önceden çıkması gereken bir yasaydı ama yeni çıktı. Bence çok iyi oldu. Çünkü vatandaş ikinci el araç alırken güveneceği yerlere, kurumsal firmalara gitmesi gerekiyor. Bu noktada bizde devreye giriyoruz” diye konuştu.

Bu yasanın vatandaşa olan faydalarından bahseden Mehmet Erden, “Daha önce ikinci el araç alan vatandaş satıcıya güveniyordu. Yani araçta herhangi bir şey olmadığını dile getiren bir satıcıyı karşısında görüyorlardı. Her satıcı yalan söylüyor diyemeyiz ama içlerinde art niyetli olanlarda çıkabiliyor. Ekspertizlerin burada ön planda olması ve bu yasanın çıkmasında şöyle artılar oldu. Araç sahipleri, satın aldıkları araçların tüm detaylarını öğrenebiliyorlar. 5 adet komponent isteniyor. Motor, mekanik, elektrik aksamları, elektronik aksamlar ve şase kontrolleri gibi aksamların kontrolleri isteniyor. Bu aksamların kontrolleri Avrupa Birliği normlarına uygun belgeli cihazlarımızla araçların kontrollerini yapıyoruz. Gerekli belgelere haiz olan ustalarımızla bu işi profesyonel bir şekilde, aracın hatası varsa ekspertiz ile ortaya çıkartıyor. İkinci el aracı satın alan bir müşteri arabanın röntgenini kendisine veriyoruz. Aracında ne gibi kusurlar varsa veya yoksa bunları tam detaylı olarak görebiliyor” ifadelerini kullandı

BENZER KONULAR
YORUM YAZ